Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ

Mieczysław Leśniczak


Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym w klasie trąbki prof. Stanisława Kwapisza. Specjalizuje się również w grze na rogu pless, corno da caccia oraz naturalnym rogu piccolo. W latach 1974-1992 pracował na stanowisku trębacza solisty Orkiestry Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz od roku 1984 Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego. W latach osiemdziesiątych był pierwszym trębaczem Orkiestry Poznańska Symfonietta, założonej i prowadzonej przez prof. Stefana Stuligrosza przy chórze Poznańskie Słowiki. Współinicjator powstania Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie oraz powołania sekcji instrumentów dętych blaszanych. Od roku 1976 do 1990 pracował na stanowisku nauczyciela klasy trąbki oraz kierownika Sekcji Instrumentów Dętych  Blaszanych w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Kurpińskiego we Wschowie. W latach 1978-1984 prowadził klasę trąbki oraz zespołów kameralnych w Państwowym Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w Poznaniu. W latach osiemdziesiątych pełnił funkcję konsultanta klas instrumentów dętych blaszanych przy Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Poznaniu. Przez wiele lat był jurorem i konsultantem do spraw orkiestr dętych przy Polskim Związku Chórów i Orkiestr Macierz w Poznaniu. Od 1997 roku sprawował funkcję jurora i konsultanta w dziedzinie muzyki myśliwskiej przy Zarządzie Głównym PZŁ w Warszawie. Prowadzi kursy i warsztaty w grze na naturalnych rogach myśliwskich w kraju (Tuchola, Warszawa, Pszczyna) i za granicą (Brno, Hlum, Pecs, Praga). Jest ekspertem w dziedzinie sygnalistyki myśliwskiej oraz hejnałów miejskich. Współinicjator powołania przy Zarządzie Głównym PZŁ Klubu Sygnalistów Myśliwskich.

W latach 1995 do 2000 r. prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich przy Zarządzie Głównym PZŁ oraz przewodniczący komisji muzycznej KSM. Założyciel i kierownik artystyczny Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych: Capella Królewskiego Zamku w Rydzynie, Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego oraz Tria Barokowego, działającego przy Towarzystwie Muzycznym im. K. Kurpińskiego.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Autor i wykonawca Hejnału Papieskiego, zaprezentowanego w roku 1997 podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Poznaniu. Autor hejnału otwierającego Światowy Kongres CIC, który odbył się w Krakowie w 1993 roku. 

 ODZNACZENIA:

- Odznaka ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA LESZCZYŃSKIEGO, Leszno 1991      

- ZŁOTA HONOROWA ODZNAKA STOWARZYSZENIA INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW MECHANIKÓW  POLSKICH, Warszawa 1994   

- Medal Św. Huberta, Warszawa 1998      

- Odznaka honorowa ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO, Poznań 2008              

- Medal Św. Huberta, Warszawa 1998      

- Złoty Medal Zasługi Łowieckiej, Warszawa 2013

- Honorowy członek Towarzystwa im. Karola Kurpińskiego Włoszakowice

- Medal ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Warszawa 2010        

- BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Warszawa 2013          

- Honorowy Tytuł Przyjaciela Hospicjum Palium w Poznaniu, Poznań 2014.